Biz Kimiz

Dr. Feryal Menemenli
 
Lise eğitimini Üsküdar Amerikan Kız Lisesi’nde tamamlayan Feryal Menemenli, Boğaziçi Üniversitesi Temel Bilimler Fakültesi Kimya Bölümü mezunudur. 
 
Lisans üstü (MSc) eğitimi sonrasında Doktora (PhD) çalışmalarını, yine Boğaziçi Üniversitesi Çevre Bilimleri Enstitüsü’nde, Çevreyi Kirleten Kimyasalların Yapı-Etki İlişkileri konusu üzerine gerçekleştirmiştir.
 
1981 yılında Eczacıbaşı İlaç Sanayi AŞ’de başlayan profesyonel kariyeri süresince, özellikle antibiyotik üretimi ve etkilerinin araştırılması üzerine yoğunlaşarak ilgili üretim tesislerinin kurulma aşamalarında görev almıştır. Aynı yıllarda, eş zamanlı olarak İstanbul Üniversitesi’nde Fermentasyon Teknolojileri üzerine lisansüstü uygulamalı dersler vermiş ve bu alanda çeşitli yayınlara imza atmıştır.
 
1989’da bitkisel kökenli, doğal, katkısız, fonksiyonel gıdaların üretimi ve dağıtımı konusunda öncü bir kuruluş olan Doğa Bitkisel Ürünler Sanayi ve Ticaret AŞ’yi kuran Feryal Menemenli,  Doğa markası altında ilk sağlık endikasyonu içeren ve Sağlık Bakanlığı onayına sahip bitkisel çaylar, sarımsak tablet ve kapsülleri gibi bitkisel ilaçlar, şeker ilavesiz reçel ve marmelatlar ve esmer şeker gibi Türkiye’de birçok “ilk”e imza atmıştır. 
 
Bu öncü girişimiyle;
2001’de Dünya Globus Grubu tarafından ”En Başarılı Kadın Girişimci” ödülüne,
2002’de“United Nations Economic Comission for Europe (UNECE) / Birleşmiş Milletler Avrupa Ekonomik Komisyonu tarafından, Yenilikçi Girişimcilik kategorisinde “Best Woman Entrepreneur of the Year 2002”/2002 Yılı En İyi Kadın Girişimci” ödülüne, 
2003’te Dünya Gazetesi tarafından “Fasih İnal Girişimcilik Ödülü”ne,
2005’te Doğan Medya Grubu dergilerinden “Ekonomist” dergisi tarafından gerçekleştirilen “Yılın İş İnsanları“ seçiminde “Yılın En Başarılı Girişimcisi” ödülüne 
 
layık görülen Feryal Menemenli 2008’de, kuruluşundan bu tarihe kadar Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğünü yürüttüğü Doğa Bitkisel Ürünler Sanayi ve Ticaret AŞ’deki hisselerini, Türkiye’nin en büyük gıda şirketlerinden birine satmıştır. Halen kurucuları arasında bulunduğu KOCAMAAR Tarım Ürünleri Sanayi ve Ticaret AŞ’nin Yönetim Kurulu Başkanlığı ve Genel Müdürlüğünü yürütmektedir.
 
Feryal Menemenli, Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Çay Sanayici ve İşadamları Derneği (ÇAYSİAD) gibi sivil toplum örgütlerinin kurucularındandır. Özellikle aktif olarak çalıştığı dönemlerde Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Tüm Gıda İthalatçıları Derneği (TÜGİAD) gibi çeşitli sivil toplum kuruluşlarının yönetimlerinde aktif görev almıştır. 
 
Feryal Menemenli, evli ve 2 kız çocuk annesidir.
 
Pek çok ilke imza atan Feryal Menemenli’nin gayretleriyle kurulan ve büyüyen Doğa Bitkisel Ürünler Sanayi ve Ticaret AŞ’nin aldığı kurumsal ödüller ise:
 
2002’de Dünya Globus tarafından, “İhracatı Teşvik Ödülleri” kapsamında, şeker ilavesiz marmelatların Japonya’ya ihracatı nedeniyle “Yeni Pazar Kategorisi”nde “İhracatın Yıldızları” ödülüne,
2003’te Tüketici Dergisi tarafından yapılan “Markalar ve Tüketici Üzerindeki Etkileri” araştırmasında Bitkisel Ürünler Kategorisinde “Tüketici 2003 Kalite Ödülü” ne
2003’te Trade Leaders’ Club tarafından 110 ülkeden 15.000 girişimci aday arasından seçilerek “ International Golden Europe Award For Quality-New Millenium Award ” ödülüne
2004’te “Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO)” tarafından “Özel Sektör” kategorisi ödülüne layık görülmüştür.
 

 

Murat Menemenli
 
Orta öğrenimini Ankara Koleji'nde, Liseyi ise A.B.D.'de tamamladı. Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunudur. Wharton Business School Executive Development Programını tamamlamıştır.
 
35 yıllık Koç Holding kariyerinin 19 yılında 3 ayrı şirkette genel müdürlük yapmıştır. İlk genel müdürlüğü O tarihlerde Koç Holding'in bünyesinde olan lastik sektöründe Uniroyal, Fulda (bugünkü Continental) Lastiklerinin Pazarlama şirketindedir.
 
Daha sonra Koç Holding ve Holllanda merkezli TNT'nin ortaklığı ile kurulan TNT Lojistik (bugünkü adı ile CEVA) şirketinin kurucu genel müdürüdür. Koç Holding'in hisselerini yabancı ortağına satması sonrasında Beko Ticaret Şirketinin genel müdürlüğüne getirilmiş olup bu şirketi reklam, medya, dış hizmetler, malzeme, lojistik gibi tüm Koç Şirketleri adına satınalma yapan merkezi bir hizmet şirketine dönüştürmüştür. (Şirketin adı daha sonra Zer Merkezi Hizmetler A.Ş. olarak değiştirilmiştir).
 
Emeklilik sonrasında İnci Holding bünyesinde bulunan İnci Lojistik şirketinde 3 yıl kadar görevli yönetim kurulu üyesi olarak yer almış, şirketin dönüşümü yanısıra Japon Yusen Lojistik şirketi ile ortaklığa giden süreçte rol almıştır. 
Halen özellikle satınalma konusunda yurtiçinde ve yurtdışında çeşitli konferanslar vermektedir. Birçok klüp ve dernek üyeliği yanında Maslak Rotary Klübünün kurucu üyesidir. 
 

 

Ceylan Menemenli


Üniversite Eğitimini Bilkent Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümünde tamamladı.  Çok severek okuduğu siyaseti meslek olarak yapmamayı seçince, öğrenciliği boyunca yaptığı stajlardan ve aile işinden aşina olduğu pazarlama konusuna eğilmeye karar verdi.

University of London, Imperial College’da “Gıda Pazarlaması ve Yönetimi” üzerine (MSc) masterını tamamladıktan sonra, 2004’te Türkiye’ye döndü ve o zamanlar aile işi olan Doğa Bitkisel Ürünler’de PR ve Marketing üzerine çalışmaya başladı.

2006 yılında, Doğa’nın dünyaya açılma stratejileri doğrultusunda, şirketin İhracat Departmanını kurdu ve başta İngiltere Tesco olmak üzere; Japonya, İsrail, Danimarka gibi gelişmiş gıda pazarlarına, “Doğa” markasıyla ihracat yaptı.

2008 sonunda, Doğa’dan ayrılarak, 6 yıl boyunca Novartis Consumer Health şirketinde, Theraflu, Otrivine, Sinecod ve Otribebe markalarının Marka Müdürlüğü görevini yürüttü.

En büyük tutkuları olan seyahat ve yazmayı birleştiren, deftervebavul.com isimli bir blogu bulunmaktadır. Yazıları zaman zaman, Hürriyet Seyahat ve Radikal gibi Türkiye’nin önde gelen medya kuruluşlarında yayınlanmıştır.

Hali hazırda, Kocamaar Çiftliği’nin tüm iletişim, pazarlama, satış ve e-ticaret faaliyetlerini yürütmektedir.

Bir kız çocuk annesidir.