HTML İçerik

Badem Hakkında Herşey -101-

Badem Hakkında Herşey
Datça Bademi ve Nurlu Badem Hakkında

Ülkemiz badem üretiminin %13’ünü sağlayan Muğla, burada yetişen bademin kalitesi, çeşitliliği ve verimliliği ile diğer tüm bölgelerden ayrılır. Muğla’nın Datça yarımadası ise, kendine has ikliminin doğal bir uzantısı olan, birbirinden farklı endemik badem türleriyle, sadece Türkiye’nin değil, Dünya’nın da önemli bölgelerinden bir tanesidir. Internette araştıracak olursanız, sadece burada büyük çoğunluğu endemik (dünyada sadece bir bölgede yetişebilen) olmak üzere, 36 farklı çeşit; yapılmış başka bir çalışmaya göre ise 99 farklı çeşit badem yetiştiği yazar. Elbette bugün Datça’da bildiğimiz badem çeşitlerini alt alta sıralasak 36’yı bulmamız pek mümkün değil, bilinen belli başlı çeşitler var.

Bu badem çeşitleri arasından, Datça’nın bile sadece belli noktalarında yetişebilen, Nurlu badem hem bilinirlik, hem de fiyat kalite paritesi açısından en yüksek imaja sahip olan badem çeşididir. Nurlu badem erken çiçeklenen bir tür olması sebebiyle yalnızca Datça’ya özel bir tür olarak da öne çıkar. Zira erken çiçeklenen badem türleri, dondan etkilenebildikleri için, diğer bölgelerde yetişemiyor. Nurlu erken çiçeklendiği için meyvesinin içi erkenden dolmaya başlayan, bu sebeple de hasat edildiğinde, hepsinden daha iri, lezzetli ve sulu olan bir badem çeşididir.

Ve Diğer Çeşitler: Horişti ve Ak Badem

Nurlu badem genellikle Datça’nın dışına pek çıkmaz, çünkü tamamen içeride tüketilir. İstanbul, Ankara ve İzmir kuruyemişçilerinde satılan “Datça bademleri” ise Nurlu değil; genellikle bölgede daha yaygın olarak yetişen Ak Badem’dir. Zaten tezgahtaki Nurlu badem olsa, her kuruyemişçinin oraya Nurlu badem yazacağından emin olabilirsiniz.

Horişti badem ise, Datça’da sadece yerli halk tarafından bilinen, diğer adı da “Rüştü” olan bir çeşittir. Lezzeti Nurlu bademe yakın olmasına rağmen, şekli bozuk olduğu için kimsenin pek de yüzüne bakmadığı bu badem çeşidini Datça merkezdeki dükkanlarda pek bulamazdınız. Belki yakında ismi duyuldukça bulmaya başlayacaksınız...

Çiftliğimizde ve bulunduğumuz Hızırşah bölgesindeki bademliklerde bolca bulunan Horişti bademi bize göre Nurlu kadar lezzetli olduğu için kendisine bir şans vermek ve online satışlarımızda tanıtmak istedik. Aldığımız geri dönüşler bizi haklı çıkarttı. Horişti lezzet olarak, Datça Bademi olarak, en yaygın tüketime sahip Ak Badem’den çok daha lezzetli bir tür bizce, tek kusuru şeklinin biraz tombik ve bozuk olması...

Badem Neden Pahalı?

Badem tarımı pahalı ve çok fazla emek isteyen bir iş... Zira badem ağacı yılda sadece bir kere ürün veren bir bitki… 1000 metrekarelik bir bademlikten yaklaşık 500kg ürün alınabiliyor. İyi tarım veya organik tarım yapıldığında bu verim en az %10 oranında düşebilmekte... Badem nazik bir ürün aynı zamanda, modern tarım bir çok şeyi kolaylaştırsa da, iyi ve kaliteli ürün elde etmek için sezonun her aşamasında insan gücüne ve bilgisine ihtiyaç vardır.

Bademin pahalı olmasının ardındaki en önemli etkenlerden bir tanesi de badem ağacının çok fazla suya ihtiyaç duyması ve badem yetişen bölgelerde suyun genellikle yetersiz olması... Hatta sırf bu sebepten dünyanın badem deposu Kaliforniya’da son 5-6 senedir sürmekte olan kuraklığın sebebinin sadece ve sadece bölgedeki badem bahçeleri olduğu konuşuluyor. Ve tabii bademler de aynı kuraklıktan fazlasıyla etkilenmeye devam ettikleri için fiyatları her geçen sene katlanarak artmaya devam ediyor. Ama bölge bademe yatırım yapmakta yine de hız kesmiyor ve hala dünya badem talebinin %80’i Kaliforniya tarafından karşılanmaya devam ediliyor.

Farklı bir çeşit olan ve ülkemizde de yetişen Akdeniz tipi bademde ise liderlik İspanya’nındır. Oysa ülkemiz de Akdeniz tipi badem yetiştiriciliğinde son derece yüksek bir potansiyele sahip olmasına rağmen bu potansiyel değerlendirilmemektedir.

Türkiye yılda ortalama 40.000 ton badem üretir ve bu miktar genellikle düz kuru yemiş olarak iç pazarda tüketilmektedir. Bunun yanı sıra, Türkiye ne yazık ki, 1996 yılından itibaren her yıl artan oranlarda badem ithal eden bir ülke haline gelmiştir... Bu da sorunun bir diğer boyutunu oluşturmakta...

Bademden Katma Değerli Ürünler Üretmek

Kaliforniya bademi, lezzet hususunda, Akdeniz ya da daha spesifik hale getirirsek, Datça bademlerinin yanına yanaşamayacak bir ürün olduğu halde dünyada çok önemli bir marka… Peki bu nasıl oluyor?

Tabii öncelikle badem yetiştirmeye yatırım yaparak, badem tarımını geliştirerek, verimi arttırarak... Bunun yanı sıra badem konusunda daha farklı çalışmalar yaparak... Mesela sadece badem üzerine çalışan “California Almond Board” her sene badem ve beslenme trendleri üzerine sayısız araştırma yapıp yayınlarken; bir yandan da fikir liderleriyle çalışıp, badem ve badem ürünlerini insanlara anlatıyor ve trendler yaratıyor.

Diğer ikinci önemli husus ise bademi sadece kuruyemiş olarak satmak yerine, ondan çeşitli beslenme ihtiyaçlarına yönelik yenilikçi ürünler yaratıp, ihraç ederek, dünya pazarlarındaki konumlarını her geçen gün biraz daha sağlamlaştırmaktalar. Bu bağlamda, dünyada bademin sadece kuruyemiş olarak tüketilmediğini görüyoruz. Badem sütü, badem kreması ve badem unu gibi alternatif ürünler, özellikle çeşitli beslenme alerjileri olan kişiler veya farklı beslenme trendlerini takip eden kimseler tarafından hızla benimsenmiş ve dünya pazarlarında önemli bir yer edinmişlerdir.

Laktoz intoleransından muzdaripseniz, çocuğunuzun süt alerjisi varsa veya vegansanız bitkisel süt alternatifi arayışına girdiğinizde; Dünya’nın bir çok yerinde olduğu gibi, Türkiye’de de markete gittiğinizde rafta bulabileceğiniz standart uzun ömürlü badem (ya da diğer bitkisel sütlerin) sütlerinin Amerika’dan ithal markalar olduğunu görürsünüz.

Badem unu ise yulaf, buğday, arpa gibi tahıllara intoleransı olan çölyak hastaları için son derece değerli ve lezzetli bir un alternatifidir. Bu undan yapılan bir ekmeği çölyak hastaları rahatlıkla tüketebilmektedirler. Son zamanlarda market raflarında tahıl unu alternatiflerinin artmaya başladığını görüyoruz ancak henüz badem unu marketlerde bulabildiğiniz bir ürün değil…

Normal İnek Sütü Dururken Neden Badem Sütü?

Ülkemizde henüz çok yaygın olmamakla beraber, dünyada badem sütünün artan bir ihtiyaç ve inek sütünün lezzetli bir alternatifi olarak öne çıktığını görmekteyiz. Son yıllarda artan inek sütü alerjileri, çölyak hastalıkları ve vegan beslenme akımları süte alternatif olabilecek ürünlere olan ilgiyi arttırmıştı. Bu arayışın sonucunda, önce soya sütü popüler bir ürün olarak ortaya çıktı. Sonraki yıllarda ise özellikle Amerika’da badem sütü inek sütüne ve hatta giderek tartışmalı hale gelen soya sütüne de alternatif olmayı başardı.

Badem sütü, tüm bu özel beslenme şekillerini lezzetiyle de tatmin eden nadir gıdalardan bir tanesi olarak bilinir. Düşük kalorili olması itibariyle diyet yapanlar için ideal bir içecek ve süt alternatifi olmasının yanı sıra, badem sütünden yapılan yoğurt, kefir, peynir ve tatlılar da hem laktoz intoleransı olan kimseler; hem de hayvansal süt tüketmeyen ya da sadece daha sağlıklı beslenmek isteyen kitleler tarafından keyifle tüketilebilmektedir.

Saf badem sütü, yağsız inek sütünün yarısından bile daha az kalori içerirken, yağı alınmamış sütün yoğunluğunda ve soya sütüne göre de çok daha fazla vitamin ve mineral içermektedir.

İnek sütünün aksine doymuş yağ ve kolesterol de içermemesi ve içerdiği yüksek omega 3 ve anti-oksidanlara bağlı olarak kalp dostu, yaşlanma etkilerini geciktirici etkilere sahip olduğu söylenilebilir.

İnek sütünün badem sütüne göre en önemli avantajı ise yüksek protein ve kalsiyum içeriğine sahip olması ancak yurt dışındaki alternatiflerinde bu iki elementin de badem sütüne sonradan ilave edildiğini görebiliyoruz.

Datça Kocamaar Çiftliği’nde, Türkiye’de ilk defa, ürettiğimiz badem sütleri hiçbir koruyucu katkı maddesi ve ilave şeker içermez. Pastörize edilmiştir. Buzdolabında kapağı açılmadan 15; açıldıktan sonra 7 gün dayanır. Sade ve Vanilyalı çeşitlerini satın almak için;

http://www.kocamaar.com/badem
Badem Kreması Nedir?

Badem kreması yurtdışında “almond butter” olarak bilinen ürünün, Türk ağız tadına göre, hafifçe tatlandırılmış olanıdır. İçeriğinde sadece badem ve hurma suyu bulunur. Tatlandırırken rafine şeker kullanılmamasının sebebi şeker kullanmak istemeyen, şeker ihtiyacını doğal kaynaklardan almak isteyen dostlarımızın yanı sıra sağlıklı beslenmek isteyen herkesin gönül rahatlığıyla tüketebileceği bir ürün yaratmaktı...

Badem Kreması glütensiz, şekersiz, laktozsuz ve vegan beslenen kimseler için, hem harika bir enerji kaynağı; hem leziz bir tatlı; hem de leziz bir kahvaltılıktır.

Badem Unu ile Neler Yapılır?

Badem unu aslında tatlı ve pastacılık endüstrisinin ana hammaddelerinden bir tanesi sayılır. Özellikle Fransız mutfağının meşhur makaronunun, İtalyanların klasik amaretti kurabiyelerinin ve bizim pastanelerimizin vazgeçilmezi acıbadem kurabiyesi ve keşkülün ana hammaddesidir. Çölyak hastalığı ve glüten intoleransı gibi beslenme sorunlarının artmasıyla, tahıla alternatif un arayışı da ivme kazandığından popülaritesi son yıllarda artmaya başlamıştır. Badem unundan yapılan bir ekmek ya da herhangi bir hamur işi hem besleyici, hem de lezzetli olduğu için tahıl tüketemeyen kimseler tarafından sıklıkla tüketilmektedir.

Kocamaar Çiftliği olarak ürettiğimiz badem ununu, kabuğu tamamen soyulmuş, Datça bademinden elde ediyoruz. Bu bembeyaz mis kokulu unu özel yapan, yöremizin özel bademinin kokusunu ve tazeliğini hissedebileceğiniz bir lezzet ve kokuya sahip olması...

Badem unu, Acıbadem Unu ve Badem ve Keçiboynuzu Unu gibi yenilikçi glütensiz ürünlerle tanışmanız için websitemize bekliyoruz.

Acıbadem Unu Nedir?

Acıbadem bademin orijinal halidir, tatlı badem aşılı acıbadem ağacından elde edilir. Görüntüsü aynı bildiğimiz bademe benzeyen ama tadı çok acı olan acıbadem, öyle kendi başına yenilebilecek bir meyve değildir. Bilimsel olarak kanıtlanmamış olsa da; pek çok sağlık endikasyonunun bulunduğu söylenir. Tadı acı, kokusu ve aroması çok belirgindir, bu yüzden badem aromaları, likör ve bademli bir çok yiyecek, acıbadem aromasıyla tatlandırılmaktadır. Ancak aromalar yapay olduğundan pek çok insan bunları en azından evde kendi yaptığı tariflerde kullanmaktan kaçınmaktadır.

Çiftliğimizde ürettiğimiz acıbadem unu da belli bir oranda acıbadem ununun, normal badem unuyla karıştırılmasıyla elde edilir. Böylece yapay aromalar kullanmadan acıbadem aromasını gerçek acıbademden elde etmeyi amaçlar...