HTML İçerik

 
Zeytinyağı
 
Bilinen o dur ki zeytinyağı, zeytininin yetiştiği topraktan lezzetler taşır. Biz de mest edici lezzetlere can veren Datça yarımadasında yetişmiş zeytinlerin yağını sıkıyor; yoğun lezzetliyle buram buram zeytin kokan yağlarımızı sizlerin beğenisine sunuyoruz. 
 
Bu süreçte önemsediğimiz noktalarda biri de “kaliteli zeytinyağı düşük asitlidir” inancını kırmak... Bu konudaki gözden kaçan gerçek, asit oranı azaldıkça yağdaki zeytin tadının hafiflemesidir; yani asit oranı yükseldikçe zeytin tadı yoğunlaşır ve hissedilir. Biz bu yoğun zeytin lezzetini çok sevdiğimiz için üretimimizi de bu doğrultuda yapıyoruz. Çiftliğimizin bulunduğu bölgedeki zeytin ağaçları yoğun, meyvemsi kokulu eşsiz bir lezzetin peşinde olanlar için tutkunu olacakları bir denge sunuyor. Bize de, kendi iklimi ve toprağına özgü bu eski ağaçlara iyi bakmak ve bize sunacakları lezzetin doruklara çıkmasını sağlamak düşüyor.
 
**Zeytinyağının lezzet bileşenleri**
Zeytin ağacı birçok farklı etkene bağlı olarak her yıl farklı tatlar verebilir. Bölgemizin yağını kokladığınızda yoğun zeytin kokusunu alırsınız; bu kokunun derinleriyse bazen bir çiçek, bazen çağla bademi ya da taze çimen kokusuyla zenginleşir. Aynı zeytin ağacından o yılın iklim koşullarına bağlı olarak çok farklı lezzetler alabilirsiniz. Ancak bir genelleme yapacak olursak, kaliteli bir Güney Ege zeytinyağında zeytinin meyvemsi kokusu, acılığı ve yakıcılığının hissedilmesi gerekir. Ağzınıza aldığınızda dilinizin yan bölgelerinde hissettiğiniz hafif acılık ve yutulduktan sonra genizde bıraktığı yanma duygusu kaliteli bir yağı tatmakta olduğunuzun en belirgin göstergeleridir.