Laktozsuz Ürünler

Laktoz Nedir?

Laktoz yalnızca anne sütü ve hayvansal sütlerin içinde doğal olarak bulunan bir tür şekerdir.

Laktozsuz Diyet Neden Var?

Aynı glüten intoleransı gibi, bazı kimseler de hayvansal sütlerde bulunan bir şeker olan “laktoz”a karşı hassasiyet yaşar. Bu,kimi zaman sadece bağırsakta sindirilemeyerek, şişkinlik ve ağrıya yol açar. Kişilerin laktoz hassasiyetinin olduğu anlaşılır. Bu durumda laktozsuz beslenmeleri hissettikleri sindirim sorunları ve şişkinlik için rahatlatıcı bir alternatif olacaktır. Kimi zaman ise daha ciddi alerjiler (deri döküntüleri vb) şeklinde kendini gösterir. Bu durum çok daha ciddi olduğu için laktozsuz beslenme ve laktoz içerikli gıdalara karşı ciddi bir dikkat gerektirir.

Son yıllarda özellikle çocuklarda bu tür alerji ve hassasiyetleri sıkça duymaya başladık. Bunların bir kısmı belli bir süre sonra geçerken, bir kısmı ise maalesef kalıcı olabiliyor. Bu durumda, bu kişilerin laktozsuz beslenme tarzını, hayatları boyunca benimsemeleri gerekir. Bu beslenme tarzını çocuklara benimsetmek hem aileler, hem de çocuklar için çok zor olabilir.

Hayvansal sütler özellikle büyüme çağındaki çocukların gelişiminde önemli bir yer teşkil eder. Öte yandan tereyağı, peynir, yoğurt veya pastacılık endüstrisinde kullanılan kremalar gibi ürünler, her yaştan insanın hayatında önemli bir yer tutmaktadır. Bu ürünlere yönelik üretilen alternatifler laktozsuz beslenmesi gerekenler için özellikle önem taşımaktadır.

Kocamaar’dan Türkiye’de Bir İlk “Badem Sütü”

Kocamaar ailesi olarak, Datça’nın tadı dillere destan bademlerinden, siz laktozsuz beslenenleri düşünerek iki çeşit “Badem Sütü” ürettik. Türkiye’de ilk defa yerli olarak üretilen bu ürünümüzü, pastörize ederek, yarım litrelik cam şişelerde beğeninize sunuyoruz. Laktozsuz sütünüzü açtıktan sonra buzdolabında saklayarak yedi gün içinde tüketmeniz gerekiyor. Badem sütü ailemiz şimdilik iki çeşitten oluşuyor. Ana amaçlarımızdan biri de bu kategoriyi zamanla geliştirmek. Mavi kapaklı olan, natürel, şeker ilavesiz olandır. Bu ürün ile laktozsuz peynir, yoğurt ya da başka bir şey süt grubu ürünü yapmanız için uygun bir alternatiftir. Tek başına da lezzetli olan ise, kırmızı kapaklı badem sütümüz, vanilya ve şekerle hafifçe tatlandırıldı. İster tahıl gevreklerinize lezzet katmakta, ister “smoothie”lerinizi tatlandırmakta kullanabilirsiniz. Ürünümüz lezzetli ve çok düşük kalorili bir içecek olması sebebiyle sadece laktozsuz beslenenler ya da veganlar için değil; aynı zamanda diyet yapanlar ve farklı lezzetler arayanlar için de doğal, lezzetli ve faydalı bir alternatiftir. Çiftliğimizdeki tüm ürünlerimizin laktozsuz olduğunu hatırlatırken sizleri badem sütü, badem kreması ve sürülebilir badem ezmesi ile yapabileceğiniz tarifleri incelemek üzere Koca Kalem isimli bloğumuzda davet ediyoruz.