Bademgiller

Badem, Datça’nın en özel ürünü ve Kocamaar Çiftliği’nin varlık sebebi olduğundan, kendimizi bu konuda aşmak ve bulunduğumuz bölgeye katkı sağlamak gibi bir hedefi üstlenmiş bulunuyoruz. Yıl boyunca, bademin her halini sizlerle paylaşacak olmanın heyecanını yaşıyoruz. Mart ayında sınırlı sayıda çağla, yaz boyunca yaş, yıl boyunca kavrulmamış iç bademi sizlerle buluşturuyoruz. Ayrıca badem unu, sütü, sürülebilir ezmesi, saf kreması ve soumada adındaki geleneksel içecek konsantresi gibi lezzetleri hayatınızın farklı alanlarına taşıyacak birbirinden güzel ürünleri sizler için hazırladık. 

Badem ailesi kategorimizde bulacağınız kavrulmamış iç badem çeşitlerimiz bahçemizde yetişen endemik türler olan Nurlu ve Ak Bademdir. Bu türler hakkında ayrıntılı bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.

Nurlu Badem: Datça’nın en meşhur ve en değerlisi, sadece Datça’ya özgü olarak biliniyor. Bu kadar dar alanda yetişmesi aslında Nurlu’yu yerel bir miras, değerli bir hazine yapıyor. Türkiye’de Datça’dan başka hiç bir yerde yetişmemesinin ya da verim alınamamasının ana sebebi erken çiçeklenmesi... Başka bölgelerde donların görülmeye devam ettiği Şubat ayının başında çiçeklenmeye başlayan Nurlu, Datça'nın kendine has mikro-klimasında don olmadığından erkenden olgunlaşıp dünyanın en lezzetli bademine dönüşüyor. Şubat’tan Temmuz’a kadar Datça’nın kuvvetli kış ve bahar yağmurları ile olgunlaşırken, içi doluyor. Bu nedenle çok aromalı, lezzetli ve diğerlerine nazaran çok daha belirgin şekilli ve iri bir tür ortaya çıkıyor.
Bütün bu bilgiler ışığında, diğerleri bademse, Datça’nın Nurlu’su onların kraliçesi diyebiliriz.

Ak Badem: Datça bölgesinin en yaygın çeşididir. Nurlu kadar olmasa da bu çeşit de diğer bölgelerdeki ağaçlara göre, nispeten erken çiçeklenir. Bu özelliği ve kendine has lezzetiyle Datça’nın dışına en fazla çıkabilen iç badem çeşididir. 

Bu iki tür de besin değerlerini kaybetmemeleri adına, kavrulmamış iç badem olarak paketlenmiştir. Badem unu, yine bahçemizden elde ettiğimiz ürünlerimizle, tamamen gerçek mahsul ile yapılan bir üründür. Tariflerinize koyduğunuz un formundaki hali yine protein, lif ve vitamin mineral açısından oldukça zengindir.  Birçok tarifinizi sağlıklı hale getirecek, canınızın çektiği tarifleri yapmanıza imkan sağlarken damak tadınıza hitap ederken az porsiyonlarla çabuk doyuracaktır.

Neden faydalı bir diyetin vazgeçilmez unsurudur?

İçeriğinde yaklaşık olarak %25 protein, %12 lif ve %50’ye yakın yağ vardır. Bu yağların da %90’ını vücut için faydalı doymamış yağ asitleri oluşturur. Bu iyi yağ asitlerinin vücuda en önemli faydası kalp ve damar sistemini destekleyici etki göstermeleri ve böylelikle de kolesterol üzerinde dengeleyici etkiye sahip olmalarıdır. 

Sağlıklı beslenmek isteyen herkes için faydalı ve lezzetli bir ara öğün seçeneğidir. Yüksek protein oranı ve besleyici içeriği sebebiyle diyetlerde özellikle kan şekerinin düştüğü akşam üstü ara öğünlerinde tok tutan ve faydalı bir seçenek olacaktır. İçeriğinde bulunan faydalı yağ asitlerinin yanı sıra zengin bir protein ve lif kaynağıdır. Ayrıca magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi kas ve sinir sistemi için faydalı minerallerle besin değeri en yüksek kuruyemişlerden bir tanesi olarak kabul edilir. Bütün bunlara ek olarak, bir anti-oksidan olan E vitamini ve folik asit içerir.

Bu vitamin değerlerini kaybetmemesi için en önemli nokta kavrulmamış olarak tüketmektir. Kuruyemişlerin besin değerlerini yitirmemesi için her zaman kavrulmamış olarak tüketilmesi önerilendir. Kavrulmuş olarak tükettiğiniz tüm kuruyemiş grupları ısı etkisi altında kaldığından tüm besin değerini yitirmesine sebep oluyor.

Yapılan birçok araştırma, gün içinde tüketeceğiniz, 30 gramlık bir porsiyon (15 adet) çiğ (kavrulmamış) iç bademin, bir insanın günlük magnezyum ihtiyacının %45’ini karşıladığını kanıtlamıştır.