HTML İçerik

 
Bademgiller
 
Badem hem Datça’nın en özel ürünü; hem de Kocamaar Çiftliği’nin varlık sebeplerinden bir tanesi olduğundan, kendimizi badem konusunda aşmak istiyor ve bulunduğumuz bölgeye bir katkı sağlamak gibi bir misyonu üstlenmiş hissediyoruz. Yıl boyunca, bademin her halini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Mart’ta sınırlı sayıda çağla; yaz boyunca yaş badem; yıl boyunca iç tatlı badem ve soyulmuş iç badem; ayrıca badem unu, badem ezmesi, badem sütü ve badem içeceği konsantresi gibi bademin lezzetini ve sağlığını hayatınızın farklı alanlarına taşıyacak birbirinden güzel ürünleri sizler için yarattık...
 
Burada bulacağınız çeşitler bahçemizde yetişen; Nurlu Badem, Ak Badem ve Horişti Badem’dir. Bu badem türleri hakkında geniş bilgiyi aşağıda bulabilirsiniz.
 
Nurlu Badem: Datça’nın en meşhur ve en değerli badem çeşidi olan Nurlu badem sadece Datça’ya özgü bir tür olarak biliniyor. Bu kadar dar bir alanda yetişmesi aslında Nurlu’yu yerel bir miras, değerli bir hazine yapıyor. Türkiye’de Datça’dan başka hiç bir yerde yetişmemesinin ya da verim alınamamasının ana sebebi erken çiçeklenmesi… Bu sebeple başka bölgelerde erken donlara yakalanırken, Datça'nın özel mikro-klimasında don olmadığından, Şubat başında çiçeklenmeye başlamasına rağmen çiçeklerine don vurmuyor. Yine Datça’nın kuvvetli kış ve bahar yağmurları ile badem olgunlaşırken, içi doluyor. Bu nedenle çok aromalı, lezzetli ve diğer bademlere nazaran çok daha belirgin şekilli ve büyük bir tür.... Bütün bu bilgiler ışığında, diğerleri bademse, Datça’nın Nurlu’su onların kraliçesi diyebiliriz.
 
Ak Badem: Datça’nın en yaygın badem çeşididir, Nurlu kadar olmasa da Ak badem de diğer bölgelerdeki bademlere göre, nispeten erken çiçeklenir. Bu özelliği ile Kendine has lezzetiyle Datça’nın dışarı en fazla gönderilen badem çeşididir...
 
Horişti Bademi: Datça dışında pek de tanınmayan Horişti Bademi, Datça’nın yerel türlerinden bir tanesi... Rüştü Bademi olarak da bilinen Horişti’yi küçük taneli ve şişman oluşundan tanıyabilirsiniz. Şekli çok göz doldurmasa da lezzetiyle Nurlu’yu aratmayacak türden Datça’ya özel bir badem... 
 
**Badem neden faydalı bir diyetin vazgeçilmez unsurudur?**
 
Bir bademin yaklaşık olarak %25’i protein, %12’si lif  ve %50’ye yakını ise iyi yağlardan oluşur. Bu yağların da %90’ını vücut için faydalı doymamış yağ asitleri oluşturur. Bu iyi yağ asitlerinin vücuda en önemli faydası kalp ve damar sistemini destekleyici etki göstermeleri ve böylelikle de kolesterol üzerinde dengeleyici etkiye sahip olmalarıdır.
 
Sağlıklı beslenmek isteyen herkes için badem faydalı ve lezzetli bir ara öğün seçeneğidir. İçeriğinde bulunan faydalı yağ asitlerinin yanı sıra; zengin bir protein ve lif kaynağıdır. Ayrıca magnezyum, potasyum, kalsiyum, fosfor ve demir gibi kas ve sinir sistemi için faydalı minerallerle besin değeri en yüksek kuruyemişlerden bir tanesi olarak kabul edilir. Bütün bunlara ek olarak, bir anti-oksidan olan E vitamini ve folik asit içerir.  
 
Yapılan bir çok araştırma, gün içinde tüketeceğiniz, 30 gramlık bir porsiyon (15 adet) çiğ bademin, bir insanın günlük magnezyum ihtiyacının %45’ini karşıladığını kanıtlamıştır.